MİKRO EKONOMİ VE MAKRO EKONOMİNİN FARKLARI

Mikro Yunanca (mikros) küçük, Makro ise Yunanca (makros) büyük anlamına gelir.

 

Mikro ve Makro Ekonomi Nedir?

Mikro ekonomi, kişinin, firmanın, tek tek kurumların davranışlarını, yaklaşımlarını inceleyen ekonomi dalıdır. Kişisel tüketim, kişisel talep, firma üretimi, firma maliyetleri, kurum yatırımları gibi konular mikro ekonomi alanında ele alır.

Makro ekonomi buna karşılık toplam tüketim, toplam talep, toplam arz, toplam tasarruf veya toplam yatırım, enflasyon, işsizlik, büyüme gibi bir toplumun tümünü topluca ilgilendiren konular adı altında incelenir.

Ekonomide mikro olarak doğru olan her şey makro olarak doğru olmayabilir.Bunun bir örneği tasarruf çelişkisi denilen olayda ortaya çıkar. tasarruf yapmak mikro anlamda doğru bir davranıştır. Çünkü tasarruf yapan kişi ya da firma, ileride bir tasarrufunu kullanarak kendisine yeni bir imkan yaratabilir, mevcut işini genişletebilir ya da yeni bir iş kurabilir. Buna karşılık bütün toplum aynı anda bu kişi ya da firma gibi tasarruf etmeye başlarsa o toplum birden fakirleşir. Çünkü tasarrufun artması (ihracatı bir kenara bırakırsak)tüketimin ve dolayısıyla üretimin ve yatırımların azalmasına yol açar. Üretim ve yatırım düşüşü, GYSH’nın azalmasıyla sonuçlanır. Bunun sonucunda kişi başına gelirde düşer ve toplum fakirleşir.

Bu basit örnek mikro olarak doğru olan bir davranışın makro olarak yanlış olabileceğinin tipik örneğidir.

Mikro Ekonomi’de Piyasa Nedir ? Yazımıza Göz Atmak İstermisin?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir