MUHASEBE TÜRLERİ

muhasebe türleri

MUHASEBE TÜRLERİ

Konu Başlıklarımuhasebe türleri, muhasebenin türleri, muhasebe, maliyet muhasebesi,

yönetim muhasebesi, vergi muhasebesi, muhasebe denetimi, bilgisayarlı muhasebe.

muhasebe türleriİşletmede Tiplerin, Faliyetlerinin ve Amaçlarının  farklılık göstermesi sonucunda çeşitli muhasebe türleri ortaya çıkar..

Buna Göre Muhasebe Türleri Aşağıdaki Gibi Gruplandırılır..

Genel Muhasebe : İşletme içinde ve dışında işletme faaliyetleriyle ilgili olarak iş ve işçilerin izlenmesi ve bu işlemlerin sonucu oluşan borç ve alacak ilişkilerinin bir başka ifadeyle varlıklar ve kaynaklar arasındaki değişimin kayıtlanarak sonuçların saptanması genel muhasebenin konusu oluşturmaktadır. Genel Muhasebe, finansal muhasebe olarakta adllandırılır.

muhasebenin alt dalları nelerdir

Maliyet Muhasebesi: Üretilen mal ve hizmetlerin üretim maliyetlerini belirlemek, gider kontrollerini yapmak, planlama ve karar almaya yardımcı olan daha çok işletmenin içine dönük, bilgi üreten bir sistemdir.

Yönetim Muhasebesi: Maliyet ve genel muhasebeden yararlanarak sayısala dönüştürerek dile getirilir.

Muhasebe Standartları: Akla gelen ilk soru muhasebe standartları nezaman oluşturuldu? Türkiye Muhasebe standartları 1999 tarihli kanunla kurulmuştur.

Muhasebe Türlerinin Görevleri: Denetlenmiş finansal tabloların sunumunda finansal tabloların ihtiyaca uygun, gerçek, güvenilir, dengeli, karşılaştırabilir ve anlaşabilir niteliktedir..

muhasebe türleri

Ek bilgi olarak Muhasebe ve Finansal Raporlama yazımıza bakınız…

Aşağıdaki Konularda İlgini Çekebilir..

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir