VARLIK KAVRAMI VE UNSURLARI

VARLIK KAVRAMI VE UNSURLARI

Öncelikle varlık nedir ? sorusuna yanıt verelim. İşletmenin sahip olduğu para ile ifade edilen değerlere varlık denir.

Örneğin ; işletmenin nakit parası, bankadaki parası, bina, demirbaş, taşıt, makine, mal, alacak ve haklar işletmenin varlıklarıdır. Varlıklar bilanço da iki başlık altında yer almaktadır.

VARLIK KAVRAMI VE UNSURLARI

  1. Dönen Varlıklar : Nakit olarak işletme kasasında ya da bankada tutulan paralar ile bir yıl veya daha kısa süre içinde paraya çevrilebilecek değerler dönen varlıklar grubunda yer alır.
  2. Duran Varlıklar : Normal şartlarda bir yıl içinde elden çıkarılması düşünülmeyen  varlıklar ve bir yıl içinde tükenmeyecek varlıklar bu grupta yer alır. Örneğin ; demirbaş, makine, bina vs.
VARLIK KAVRAMI VE UNSURLARI
VARLIK KAVRAMI VE UNSURLARI

KAYNAK KAVRAMI VE UNSURLARI 

Öncelikle kaynak nedir ? sorusunun cevabını verelim. İşletme varlıklarını işletmeyi kimler tarafından sağlandığını ifade eden kavrama kaynak denir. Varlıklar iki kaynaktan ifade edilir. Bunlar ; biri sermaye diğeri borçtur.

Birde sermaye nedir ? sorusuna cevap verelim. İşletme kurulurken işletme sahiplerinin ortaya koyduğu değerlere sermaye denir.

Kaynaklar bilanço da üç başlık altında yer alır.

  1. Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar ( KVYK ) :  Bir yıl veya daha kısa süre içinde ödenmesi gereken borçlar bu grupta yer alır.
  2. Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklar ( UVYK ) : Bir yıldan daha uzun sürede ödenecek borçlar bu grupta yer alır.
  3. Öz Kaynaklar : İşletme sahip ve ortaklarının işletmeye koyduklarını sermaye ve benzeri kaynaklar bu grupta yer alır.

Varlık kavramı ve unsurları konumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız bir sonraki Hesapların İşleyişi  (Tek Düzen Hesap Planı) Konumuza göz atmak istermisiniz..

Aşağıdaki Konularda İlgini Çekebilir..

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir